Personal

Tillbaka till STARTsidan
 image
VD Anna Broekman 

 
 Anna har arbetat 20 år med affärsutveckling inom den internationella livsmedelsbranschen och brinner för en stärkt konkurrenskraft inom svensk livsmedelsnäring. Anna är företagsekonom från Lunds Universitet och har en master i industriell miljöekonomi.

Tel:0480-156 70 vx
Mobil:076-119 52 03
E-post: anna.broekman@hscertifiering.se
Anders Hjorth - HS certifiering Ekologisk certifiering
Anders Hjorth, Affärsområdeschef Livsmedel
/miljörevisor
Anders är agronom och har arbetat med ekologisk certifiering sedan 1996.
 Vid sidan om arbetet är Anders biodlare.
Telefon 0480-156 70
Mobil 0768-79 15 24 
Mail anders.hjorth@hscertifiering.se
Hans-Jörgen Wallin - HS certifiering Ekologisk certifiering
Hans-Jörgen Wallin, Certifieringansvarig
Hans-Jörgen är lantmästare och har arbetat med ekologisk certifiering sedan 2003.
Vid sidan om arbetet driver Hans-Jörgen ett ekologiskt jordbruk.
Mobil 0768-11 23 00
Mail hans-jorgen.wallin@hscertifiering.se
image

Kent Grönström
Miljörevisor
 
 Kent driver en gammal släktgård i Rone på Gotland. Gården har haft mjölkproduktion fram till 2015. Gården anslöts till KRAV 1996. Kent har och har haft  många förtroendeuppdrag i olika föreningar. TEL: 0768-79 15 28
mail:
kent.gronstrom@hscertifiering.se
Margareta Dahlén - HS certifiering Ekologisk certifiering
Margareta Dahlén
miljörevisor
 Margareta är utbildad djursjukvårdare och har gått div. utbildningar inom lantbruk. Hon har arbetat med ekologisk certifiering sedan 2001.
Hemma på gården bedrivs mjölkproduktion.
 Mobil 0768-52 97 27
 Mail margareta.dahlen@hscertifiering.se

 Lina Floer - HS certifiering Ekologisk certifiering
Lina Floer
Kvalitet & Operativ Chef

Lina är agronom och har arbetat ned ekologisk certifiering sedan 2003

 Mobil:0766-27 65 33
 Mail: lina.floer@hscertifiering.se
Andreas Erlandsson - HS certifiering Ekologisk certifiering
  Andreas Erlandsson
Affärsområdeschef Lantbruk
/miljörevisor
Andreas är biolog och har arbetat med ekologisk certifiering sedan 2001.
Andreas bor på en mindre gård med ett småskaligt lantbruk som han gärna ägnar sig åt
 Mobil 0734-32 29 17
 Mail andreas.erlandsson@hscertifiering.se 


image
 Peter Gustavsson
 Miljörevisor

  Peter driver vid sidan om ett eget jordbruk som deltidssyssla. Peter är utbildad Agrotekniker och började sin bana inom KRAV/EKO hos KRAV 2001 och har via Aranea och Kiwa kommit till HS Certifiering 1:sta oktober 2015.
 Mobil: 072-2206628

 Mail:
peter.gustavsson@hscertifiering.se





 image
Magnus Pettersson
Miljörevisor
  Magnus driver vid sidan om ett eget jordbruk Mobil:
072-356 43 31
Mail:

magnus.pettersson@hscertifiering.se
Ulf Aronsson - HS certifiering Ekologisk certifiering

Ulf Aronsson
Miljörevisor
  

Tel: 0727-4299 69

Mail:
ulf.aronsson@hscertifiering.se




 image
Sofie Sundgren
Miljörevisor
 Sofie är utbildad husdjursagronom och har tidigare arbetat som produktionsrådgivare till mjölk- och köttproducenter i Skåne. Sedan hösten 2016 arbetar Sofie som revisor inom KRAV och ekologiska regelverken för lantbruk och livsmedelsförädling.
 Tel:0729-835591

Mail:

sofie.sundgren@hscertifiering.se


 image
Sofie Ahlström
Miljörevisor
(Föräldraledig)
 Sofie har tidigare arbetat med tillsyn av djur- och livsmedel inom Gotlands kommun.
Sofie arbetar som revisor, inom Lantbruk samt hela livsmedelskedjan främst inom KRAV och ekologiska regelverken, men även inom den Svenska standaren, Sigill.
 Tel: 070-207 24 73        Mail:sofie.ahlström@hscertifiering.se
image
 Hans Ackered
 Miljörevisor


 Hans rycker in på frilansbas när extra revisorshjälp behövs."Acke" har jobbat med revision av KRAV o EKO sedan  tidernas begynnelse.
 Tel: 0733-81 42 73       Mail:hans.ackered@hscertifiering.se

image
Mikael Fast
Miljörevisor 
 Mikael är växtodlingsagronom.
har tidigare arbetat som lärare. Mikael har vidar arbetat som rådgivare på Länsstyrelsen i Östergötland.
Började på
HS Certifiering 2014

 Tel: 070-535 88 59
Mail:
mikael.fast@hscertifiering.se
 image
Karin Bergqvist
Miljörevisor
Karin är  Livsmedelsagronom.
Har tidigare arbetat bl.a. som livsmedelsinspektör och senare som Matkonsult hos HS Konsult AB
 
Tel:070-283 02 18
mail:
karin.bergkvist@hscertifiering.se
Maria_Bergqvist   Maria Bergqvist
Certifieringsassistent
 
Maria började arbeta som Certifieringsassistent i början av 2013.
Maria tar hand om kunder som ringer samt en massa annan formalia, som t.ex.redovisning till KRAVoch verken.
 Tel: 070-998 86 36

Mail:
maria.bergqvist@hush.se
 image
Ulrika Stark
Miljörevisor 
Ulrika är husdjursagronom och började på HS Certifiering 2016.
Har tidigare arbetat som lärare inom naturbruk och matlagning, samt arbetat som nötköttrådgivare, värphönsfodersäljare och varit verksam i fårbranschen under några år.
 Tel: 0761-12 16 00

Mail:
ulrika.stark@hscertifiering.se
 image
Anja Lindén
Anja kör IP grisgrundcertifiering på frilansbas.
  
 Tel:
073-822 49 37
 image
Pia Månsson
 Pia kör i Norrbotten och Västerbotten, samt norra Västernorrland.
 Tel: 0920-24 41 84
Mobil:070-203 97 13
Mail:pia.mansson@hscertifiering.se